понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety albo po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty z reguły pełnia role ogrodzenia, lecz często służą także za ozdobę. Na ogól takie ogrodzenia z Winylu z Drawska-Pomorskiego buduje się w słonecznych położeniach, gdzie w mgnieniu oka wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Dużo powabu maja także takie żywe ogrodzenia, które prowadza poprzez cieniste katy parku. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina witek albo kwiatami stanowią zajmujące spojrzenie obrazy, natomiast rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer w pobliżu takiego ogrodzenia wycisza i relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki jakie dominują w skwerze, oraz nasze upodobania a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju same wzrastają, często również bujnie kwitną, tymczasem potrzebują również dużo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie PCV z Tych zdołają być nadzwyczaj smukłe, jednak powinno się je cyklicznie przycinać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, gdyż takie plot aranżuje się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi porę suchą,
•w mgnieniu oka rośnie,
•cyklicznie podcinany porządnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią bajecznie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją kształtować wyłącznie od strony ogrodu, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia PVC z Rzeszowa stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki i ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posesji. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий