среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachetki te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym okiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachety te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, bezproblemowej obróbce a także względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza bądź od razu obrabia, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie z plastiku na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Oprócz bazy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie głazów na plotki z plastyku na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy rozmaite atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż kroi się największe bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno też siekać na sześciany o równych kształtach, stosowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nieregularnych kształtów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z Winylu wykorzystuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe z zebranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ogrodzenie plastykowe na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku i naszych zamiłowań forma kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki a także balaski z plastyku na ogrodzenie i bramę ze sztachetek buduje się z kamieni różnego kształtu, ułożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród kawałeczków o niesymetrycznych obrysach, trzeba je trafnie łączyć tzn. tak, żeby kształt każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły albo pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenie PCV należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur szybko niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają też mchem a także glonami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Sprofilowane firmy porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, by głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий